Praca na wysokosci

Ochrona podczas prac na wysokości

Ochrona podczas prac na wysokości

Praca na wysokości jest zajęciem niebezpiecznym, z którym wiąże się poważne zagrożenie. Taki rodzaj pracy najczęściej związany jest z budownictwem.
Najważniejszą kwestią jest zadbanie o jak najlepszy poziom bezpieczeństwa. Niezbędne jest więc porządny ekwipunek, zapewniający bezpieczeństwo pracy na wysokościach.

Sam strój jest poniekąd uzależniony od warunków atmosferycznych. Decydując się na pracę w słoneczne dni trzeba wyposażyć się w specjalne okulary ochronne, zabezpieczające przed promieniowaniem UV. Redukują one także jasność, co pozwala na komfortową i bezpieczną pracę. Odbijające się promienie słoneczne mogą prowadzić do chwilowej utraty uwagi, która wiąże się z poważnymi kontuzjami, a nawet pozbawieniem życia.
Zima jest także niebezpiecznym okresem. Panujące wtedy niskie temperatury utrudniają prace na wysokości. Niezbędny jest więc ciepły strój, zatrzymujący ciepło. Doprowadzenie do wychłodzenia ciała ma bardzo poważne konsekwencje. Jest nim przede wszystkim hipotermia. Zbyt niska temperatura ciała jest związana z pogorszeniem się pracy mózgu. Osoba wychłodzona zaczyna gorzej i mniej racjonalnie myśleć. Zwiększa to ryzyko wystąpienia upadku.

Prócz stroju, który uzależniony jest bezpośrednio od warunków atmosferycznych, równie ważne jest wyekwipowanie, które trzeba posiadać bez znaczenia w jakiej sytuacji się pracuje. Jest to przede wszystkim kask oraz hak. Oba te elementy muszą spełniać wszystkie normy.

Podczas prac budowlanych, przeważnie stosowane są elementy ochronne dla szerokiego grona pracowników. Można do nich zaliczyć przede wszystkim balustrady, które mają dodatkowo zabezpieczać przed upadkami z wysokości.
Dobrze spisują się także siatki ochronne, które przymocowane są do elementów konstrukcyjnych. Pozwalają one na amortyzację w razie upadku. Są one na tyle wytrzymałe, że bez problemu poradzą sobie z osobą spadające z kilku metrów.

Podsumowując, zapewnienie bezpieczeństwa podczas prac na wysokości jest niezbędnym elementem.
Sam ekwipunek jest uzależniony od czynników atmosferycznych oraz wykonywanego zajęcia.
Nieocenione są jednak wszelkiej maści kaski ochronne oraz uprzęże wraz z dostępnymi balustradami i siatkami ochronnymi, które w razie czego są w stanie uratować życie.

Related posts