Odblaskowe

Ubranie odblaskowe do pracy robotników

Ubrania odblaskowe i same odblaski są coraz częściej propagowane jako sposób na zaznaczenie obecności różnych osób przy utrudnionej widoczności. Jednak samo ubranie odblaskowe do pracy w niektórych zawodach to konieczność. Ważne jest, aby takie ubrania z daleka informowały innych uczestników ruchu czy innych pracowników o tym, że ubranie nosi jakaś osoba.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku ubrań roboczych są cienkie kamizelki ostrzegawcze, które można zakładać na ubranie. Takie kamizelki są robione w różnych rozmiarach i coraz częściej można w nich spotkać nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Kamizelka nie zajmuje zbyt dużo miejsca, dodatkowo można na niej wykonać nadruki, które również będą odbijały światło.

Jednak kamizelki w przypadku pracowników budowlanych czy pracowników wykonujących różnego rodzaju roboty drogowe są zastępowane przez całe komplety odblaskowe. Z materiałów odblaskowych mogą być wykonane czapki na każdą porę roku, ale pracodawcy chętnie sięgają także po koszulki, bluzy czy spodnie robocze. Całość ubrania roboczego uzupełniają kurtki polarowe i odblaskowe kurtki zimowe.

Ubrania ostrzegawcze szyte są zwykle w trzech kolorach – pomarańczowym, zielonym lub żółtym, a o ich przeznaczeniu decydują odblaskowe paski, wykonane ze specjalnych materiałów. W przypadku ubrań roboczych same ubrania muszą one spełniać dodatkowe normy – normę o przeznaczeniu odzieży do użytku profesjonalnego, która jednocześnie ma zapewniać intensywną widoczność (norma PN-EN 471), a w przypadku niektórych kurtek czy okryć wierzchnich odzież dodatkowo musi spełniać normę dla odzieży ochronnej chroniącej przed deszczem (norma PN-EN 343). W przypadku tej drugiej normy ważny jest materiał, z którego odzież jest wykonana oraz dodatkowe uszczelnienie szwów.

Coraz częściej w ofercie sklepów, oferujących profesjonalną odzież odblaskową do pracy, można także znaleźć ubrania robocze z elementami odblaskowymi. Takie ubrania uszyte są z materiałów w ciemnych kolorach, a o ich przeznaczeniu decydują dodatkowo nadrukowane odblaskowe paski.
54. Odzież robocza.

 

Źródło: https://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/odziez-ostrzegawcza.html