Rękawice

Ochrona dłoni – rękawice ochronne

Przepisy kodeksu pracy w sposób jasny i zrozumiały formułują warunki, w jakich odbywać ma się świadczenie pracy – jednym z kluczowych obowiązków każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, które to systematycznie sprawdzane są przez odpowiednie inspekcje. Warto już na wstępie zaznaczyć, że niewywiązywanie się z obowiązków zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom skutkuje odpowiedzialnością nie tylko w momencie wypadku, ale już po samym ujawnieniu braków w bezpieczeństwie w danej firmie. Jednym z aspektów BHP jest ubiór pracowników.

Ubranie pracownika od pracodawcy?
Polski ustawodawca uznał, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia stroju, jeżeli własne ubranie pracownika mogłoby ulec zniszczeniu, bądź zabrudzeniu. Dał też temu wyraz w licznych przepisach stanowionego prawa. Skupmy się jednak na ochronie samych dłoni, gdyż to nimi najczęściej wykonujemy pracę niezależnie od miejsca zatrudnienia, czy branży.

Rękawice robocze!
Pomimo tego, że większość z nas kojarzy rękawice robocze, czy też rękawice ochronne z najprostszymi modelami dostępnymi w każdym markecie budowlanym, to nie oferują one niemal żadnej ochrony! Jedyną ich zaleta jest zapobiegnięcie brudzeniu się rąk, a i to nie zawsze. Na polskim rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują rękawice ochronne dopasowane do potrzeb konkretnych branż przemysłu – między innymi rękawice typowo dla stolarzy (dla operatorów pił łańcuchowych) spawalnicze, rękawice chroniące przed niską temperaturą, czy chociażby rękawice wykonane z PCW z podszewką z bawełny (do prac z produktami i materiałami wilgotnymi).

Nie tylko ochrona
Profesjonalne rękawice nie tylko chronią nasze dłonie przed ich uszkodzeniem, ale również znacznie ułatwiają pracę, poprawiając jakość naszego chwytu.

Polecane produkty?
Jedną z firm, której produkty są szczególnie warte polecenia, jest Beta. Rękawice ochronne Beta pomimo tego, że gwarantują bardzo dobrą ochronę całych dłoni (przy dobraniu rękawic do zastosowania!), to nie kosztują majątku i nie powinny zbytnio wpłynąć na budżet firmy – najtańsze modele kupimy już za kilka złotych (rękawice do zastosowań ogólnych), najdroższe to zaś wydatek niewiele ponad sześćdziesięciu złotych. Czy warto zatem oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie naszych pracowników?

Related posts