Obuwie

Zabezpiecz swoje stopy przed urazami, czyli jak dobrać obuwie ochronne do własnych potrzeb

Wiele zakładów pracy nie traktuje ogólnie przyjętych zasad BHP wystarczająco poważnie. Biorąc pod uwagę to, jak wiele wypadków zdarza się w pracy- zarówno tych, które kwalifikują się jako „wypadek przy pracy”, jak i tych wynikających z roztargnienia czy zaniedbań pracowników- powinniśmy bardziej zwracać uwagę na organizację miejsca pracy czy też kwestię wykorzystania indywidualnych i zbiorowych środków ochrony osobistej. Jednym z bardziej rozpowszechnionych zaniedbań w związku z bezpieczeństwem pracy jest wykorzystanie nieodpowiedniego obuwia.

 

Gdzie najczęściej dochodzi do zaniedbań w temacie bezpieczeństwa?

Pomimo tego, że mamy już dwudziesty pierwszy wiek i żyjemy w państwie ucywilizowanym, nadal zdarza się, że w miejscu pracy wykorzystuje się obuwie zupełnie niedostosowane do wykonywanych czynności. Nie jest to tak dużym problemem w dużych zakładach, w których odgórnie narzucone normy i ciągłe kontrole nie pozwalają doprowadzić do aż tak dużych zaniedbań, jednak w małych i średnich firmach nadal można zauważyć na przykład magazynierów obsługujących wózki wysokiego składowania czy przewożących na wózkach paletowych towar ważący około tony, ubranych w obuwie sportowe. Takie podejście do sprawy jest jak prośba o zrobienie sobie krzywdy.

Buty robocze na lata- różne rodzaje obuwia w zależności od potrzeb

Dzisiejszy rynek obuwia ochronnego pozwala dobrać rozwiązanie do praktycznie każdych warunków. Dość niedocenianym i często pomijanym rozwiązaniem w kwestii obuwia roboczego jest dobranie rodzaju butów do panujących temperatur. Użytkowanie obuwia zimowego przy wysokich temperaturach prowadzi do znacznego wzrostu potliwości stóp, które z kolei ma znaczący wpływ na powstawanie otarć i odcisków. Takie z pozoru drobne dolegliwości mogą oddziaływać na  zmysł równowagi oraz koncentrację, co, jak wiadomo, potrafi mieć zgubne skutki. Dlatego w okresie letnim warto zainwestować w przewiewne buty robocze typu sandał. Dzięki dodatkowej wentylacji poprawiają one komfort termiczny stopy, w kwestii ochrony przed urazami mechanicznymi nie ustępując w żadnym stopniu innym rodzajom butów roboczych. Ważny jest również dobór rodzaju obuwia do wykonywanych czynności- jeśli na przykład pracujemy przenosząc lekkie kartony przy pomocy własnych rąk, lepszym rozwiązaniem będą lekkie buty bez podnosków. Jeśli jednak pracujemy z wózkiem paletowym czy obsługujemy maszynę na hali produkcyjnej, wyposażone w metalowe okucia buty typu SB będą absolutną koniecznością.

 

Related posts