Ubranie BHP

Jak zabezpieczać się podczas pracy na wysokości – zasady BHP?

Praca na wysokościach jest zajęciem wręcz ekstremalnym. Wiąże się z nią szereg zagrożeń, które mogą przydarzyć się w trakcie wykonywania czynności. Prace wysokościowe najczęściej związane są z budownictwem.
Najczęściej dochodzi do upadków, na skutek których można doznać poważnych obrażeń.
Najważniejsze jest więc niezbędne wyposażenie, które zapewni bezpieczeństwo pracy na wysokości
W pierwszej kolejności jednak trzeba przejść niezbędne badania lekarskie, które zezwalają na taką pracę.

Praca na wysokości niesie ze sobą bardzo duże ryzyko wypadku. Mowa tu o poważnych kontuzjach, a nawet utracie życia. Niezwykle ważne jest więc stosowanie dodatkowych zabezpieczeń.
Podczas prac budowlanych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zabezpieczeń zbiorowych, które posłużą szerszemu gronu pracowników.
Takimi elementami ochronnymi mogą być między innymi balustrady, które dobrze chronią przed upadkiem z wysokości.

Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w siatki ochronne. Amortyzują one upadek w znacznym stopniu i pozwalają wyjść bez szwanku z opresji. Ich mocowanie odbywa się na zasadzie przyczepienia do elementów konstrukcji. Są one wystarczająco wytrzymałe by móc utrzymać człowieka spadającego z kilku metrów.

Sam strój pracownika jest równie ważny. Musi on mieć zamocowane specjalne uprzęże oraz hełm ochronny. Oba te elementy wyposażenia muszą spełniać wszystkie normy.
Po części sprzęt pracownika powinien być uzależniony od jego charakterystyki pracy oraz poniekąd od warunków atmosferycznych.
Jednym z zagrożeń może okazać się oślepiające słońce. Najczęściej dotyczy to osób pracujących na dachach. Odblaski, które powstają poprzez odbicie się promienia słonecznego od dachu mogą skutecznie oślepić pracownika. Niezbędne jest w takie sytuacji wyekwipowanie się w specjalne okulary chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz redukujące poziom jasności.

Zima jest okresem, kiedy to pracownicy narażeni są na niskie temperatury. To właśnie w tym czasie należy zwracać szczególną uwagę na ciepły strój. Konsekwencjami wychłodzenia się jest między innymi hipotermia czy zbytnie obniżenie się temperatury ciała. Wpływa to bezpośrednio na działania oraz myślenie osoby wychłodzonej. Zadbanie o ciepłe ubranie jest niezbędnym elementem podczas prac na wysokościach podczas zimy.

Related posts